Kako odabrati pravu nijansu skoro bijele za svoj dom?

Skoro bijele nijanse već su dobro prepoznate u inozemstvu – prije nekoliko desetljeća klasična bijela boja zidova ustupila je mjesto bojama poput bjelokosti, ledene ili kremasto bijele, te bojama ljuske jajeta, ricotte i mascarponea koje donose suptilnu toplinu i vječnu eleganciju. No, od sada su dostupni i kod nas jer se za Vas miješaju u svim JUMIX nijansirnim centrima, a dostupni su u unutarnjim bojama višeg cjenovnog razreda u koje spada i JUPOL Gold. (tu treba ubaciti link koji vodi na Jupol Gold landing page)

Off-white nijanse podijelili smo na toplije (pamuk, alabaster, jasmin), hladnije (ledene, boje soli ili kefira), neutralne (čipka, biser, tofu) i ružičaste (ricotta, puder, basmati). To su nježne nijanse bijele, ali imaju mnoge prednosti u odnosu na svoju nepigmentiranu sestru.

Kako izbrati pravu nijansu?

Budući da su prljavo bijele ili off white nijanse neutralne, a ujedno se poput pravih kameleona prilagođavaju prostoru, nema puno pravila pri odabiru. Prolaze u svim prostorijama, nadopunjuju sve stilove opreme i kombiniraju se sa svim bojama koje već postoje u prostoriji. Ipak, nekoliko savjeta oko odabira podtona. Možete ga odabrati prema nekoliko čimbenika – orijentaciji prostorije, postojećim arhitektonskim elementima ili efektu koji želite postići.

Orijentacija sobe - uravnotežite boju sunčeve svjetlosti

Prostorije južne i zapadne orijentacije, u kojima dominira jaka i topla svjetlost, djelovat će elegantnije obučene u prljavo bijelu boju s hladnim nijansama (kocka leda, kefir, mraz, sol), jer će uravnotežiti tople boje sunčeve svjetlosti. Naprotiv, bolje je prostore s manje prirodnog svjetla obojiti unutarnjom bojom s toplim podtonom (pamuk, alabaster, jasmin, bjelanjak).

Neutralne boje (Lace, Pearl, Tofu i Dust) lijepo će se uklopiti u sve ambijente, dok će boje Blush spektra (Ricotta, Marshmallow, Baby puder i Basmati) unijeti toplinu tamo gdje vam je potrebna – u dnevnoj sobi, blagovaonici, spavaća ili dječja soba.

Nadopunite ili istaknite arhitektonske elemente

Prilikom odabira boje za svoj dom, imajte na umu i boju stropa i stropa, građevinskog i ugradbenog namještaja te zidne dekoracije (štukature, tapete, lajsne). Želite li istaknuti navedene arhitektonske elemente odaberite kontrastni ton, no želite li ih što više sakriti i uklopiti u cjelinu, zidove uz njih obojite sličnom nijansom

Kakav ambijent želite stvoriti?

Najvažnije pitanje je, naravno, kakvu atmosferu želite stvoriti. U donjem primjeru pripremili smo četiri različita ambijenta s kombinacijom dva kompleta namještaja i dvije gotovo bijele nijanse (Frost i Mascarpone).

U dva slučaja boja zida nadopunjuje odabrani namještaj, a u dva slučaja nadopunjuje se sličnim tonom. Možete učiniti isto: stariji namještaj će izgledati svježije ako ga uravnotežite komplementarnom (suprotnom na krugu boja) bojom; moderna okruženja koja se oslanjaju na sofisticiranu monokromatsku paletu još će više zablistati ako ih nadopunite sličnim tonom zida.

hladni toni skoraj bele
topli toni skoraj bele

Posljednji savjet

Odabirom prljavo bijelih nijansi boja za zidove unijet ćete dodatnu mekoću i dubinu u prostor, naglasiti arhitektonske elemente ili stilski uravnotežiti opremu. Pri odabiru podtona vodite se prvenstveno svojim ukusom, ako ste u nedoumici za savjet pitajte stručnjaka u JUB-a na info@jub.hr ili na Tel.: 0800 200099

blop

Povezani sadržaji