Poznajete li već “prljavo bijele” – novi trend u uređenju interijera?

Čista bijela boja najčešći je izbor u interijeru jer se lako kombinira s drugim nijansama i namještajem. Budući da reflektira svjetlost, vizualno povećava prostoriju i daje joj osjećaj čistoće i svjetline. Ipak, klasična bijela boja može djelovati hladno i sterilno u prostoriji. Za sunčanih dana svjetlost koja se reflektira od zidova presjajno je i zasljepljuje. Prljavo bijela odnosno bijela s podtonom, koja je novi trend u uređenju interijera i kojoj arhitekti i dizajneri interijera sve češće pribjegavaju, izvrsno je rješenje između ostalog i za ovaj problem.

Bijele nijanse su svestrane jer mogu poslužiti kao dugoročna osnova za promjenjive stilove i boje naše opreme. Također optički povećavaju prostor jer reflektiraju prirodnu svjetlost i lijepo se uklapaju u moderne, profinjene domove te u rustikalne i ruralne sredine. Prljavo bijele nijanse svojim se nježnim nijansama na sofisticiran način prilagođavaju vašem jedinstvenom ukusu, dajući vašem domu poseban karakter.

U JUB-u su prljavo bijele nijanse podijelili na toplije (pamuk, alabaster, jasmin), hladnije (led, boja soli ili kefira), neutralne (čipka, biser, tofu) i ružičaste (ricotta, puder, basmati). To su nježne nijanse bijele, ali imaju mnoge prednosti u odnosu na svoju nepigmentiranu sestru.

Dodani pigmenti će drugačije reagirati s predmetima u neposrednoj okolini i bojom sunčeve svjetlosti. Boja će apsorbirati i reflektirati različite valne duljine i tako se mijenjati ovisno o vremenu, vremenu, godišnjem dobu, ali i ovisno o objektima u svojoj okolini. To će stvoriti prirodniji, topliji i domaći osjećaj, a s druge strane pomoći će i u regulaciji vašeg biološkog sata.

Okrasna dekoracija skoraj belih odtenkov
Jedna se nijansa mijenja ovisno o svjetlu, stvarajući bogatu monokromatsku paletu i veći osjećaj volumena.

Čak i ako se ista boja koristi u cijelom domu, ona i dalje neće djelovati dvodimenzionalno, jer će mijenjati svoju boju prema dotoku svjetla u prostoriju. Tako će izgledati kao da smo okruženi bogatom monokromatskom paletom, a ne samo jednom bojom.

Topli minimalizam

Jedan od dominantnih trendova na području uređenja interijera, koji uključuje i prljavo bijele nijanse, je topli, održivi minimalizam s notama mediteranskog, skandinavskog i japanskog dizajna. Ono što je zajedničko za sva tri je da jednostavnim intervencijama u prostoru stvaraju mjesto polaganog i promišljenog življenja; malo utočište koje nas puni pozitivnom energijom.

Spalnica v skoraj belih odtenkih
Japandi je trenutno jedan od dominantnih stilova uređenja interijera, jer svojim nježnim teksturama, igrom sjena i odsjaja te ponekim elementima i bojama namještaja u prostor unosi dinamiku i toplinu.

Primarni materijali – drvo, kamen, metal, staklo, tekstil, vapno, glina i keramika – te njihove različite površinske obrade, od grubih (klesani kamen, brušeno drvo, gruba žbuka) do sjajnih (metal, polirani kamen) dolaze do izražaja. Prirodne materijale nadopunjuju neutralne nijanse namještaja, kućnog tekstila i boja zidova.

Želite li u svoj dom unijeti jedan od trendova toplog minimalizma, tradicionalnu bijelu boju zamijenite nekom od njenih nepigmentiranih sestara. Odabirom prljavo bijelih nijansi boja za zidove unijet ćete dodatnu mekoću i dubinu u prostor, naglasiti arhitektonske elemente ili stilski uravnotežiti opremu. Pri odabiru podtona treba se voditi prvenstveno svojim ukusom, ako ste u nedoumici, za savjet pitajte stručnjaka u JUB-ovim JUMIX mikserima.

blop

Povezani sadržaji