Odluka kada je pravo vrijeme za sanaciju fasade ovisi o težini oštećenja završnih slojeva ili toplinske izolacije.
Veliki naglasak stavljen je i na energetsku obnovu starijih zgrada bez ili s tankom debljinom toplinske izolacije, koje zbog toga imaju velike gubitke topline. Često nailazimo na površinska oštećenja, koja se mogu vidjeti u obliku mrlja, mikropukotina ili mrlja. To može biti česta pojava na fasadama, ali važno je razlikovati kada je to uglavnom prljavština, a kada su mikroorganizmi poput gljivica, plijesni i algi. Uvjet za njihov razvoj prvenstveno je vlaga, pa najčešće rastu na sunčanim položajima, poput istočne i sjeverne strane fasade. Međutim, razlog sanacije fasade može se odnositi samo na estetski izgled same zgrade, na primjer, u slučaju promjena sloja boje fasade nakon određenog vremenskog razdoblja. Ne smijemo zaboraviti ni na radove na održavanju fasada, ni na bitne preventivne mjere koje mogu spriječiti razna oštećenja i produžiti vijek trajanja cijelog sustava toplinske izolacije.
Popravak mikropukotina na fasadama
Počinjemo popravljati mikro pukotine na fasadi sustavnim rješenjem u dva koraka:
- Korak: Nanesite REVITAL Primer NG temeljni premaz..
- Korak: Bojanje mikro ojačanom fasadnom bojom REVITALCOLOR , koja premošćuje vlasaste pukotine.

Izolacija fasade
Mnoge starije zgrade danas su izolirane sa samo nekoliko centimetara izolacije, pa s manje od 10 cm izolacije ima smisla razmotriti dodatnu izolaciju zgrade. Pet ili nešto više centimetara debljina toplinska izolacija, kakva se najčešće postavljala za toplinsku zaštitu ovojnice zgrade prije mnogo godina, ne zadovoljava zahtjeve važećeg Pravilnika o učinkovitom korištenju energije u zgradama. Stambene i druge zgrade bez ili s tankom toplinskom izolacijom mogu imati velike gubitke topline. Ulaganje u dodatnu toplinsku izolaciju se isplati, jer su nakon energetske obnove zgrade uštede energije značajne. Dodatni plus u izolaciji zgrade su sredstva koja se mogu dobiti putem Eko-fonda. Provedba dodatne izolacije fasade provodi se u nekoliko koraka. Tijekom provedbe potrebno je uzeti u obzir sušenje ugrađenih materijala i slojeva, kao i redoslijed izvođenja.
- Korak: Dezinfekcija zaraženih površina: ako je potrebno, operite površine mlazom vode i premažite osušene površine razrijeđenim algicidom.
- Korak: Temeljni premaz: Akrilna emulzija ako je potrebno.
- Korak: Izolacija: za dobro pripremljenu podlogu možemo ugraditi odgovarajući JUBIZOL fasadni sustav (JUBIZOL Strong, JUBIZOL Micro Air, JUBIZOL Premium, JUBIZOL EPS, JUBIZOL Kulirplast).


Sanacija fasadnih površina nakon poplava
Obnova fasadnih površina koje su natopljene vodom tijekom poplava ili iz nekog drugog razloga i oštećene su samo u obliku mrlja ili ljuštenja premaza boje, razlikuje se od konvencionalnog restauratorskog bojanja prvenstveno u pripremi podloge. Način sanacije ovisi o vrsti i intenzitetu oštećenja, ali poseban problem su površine koje su bile u kontaktu s vodom onečišćenom prolivenim loživim uljem, otrovnim i drugim opasnim tvarima. Proces sanacije takvih površina je zahtjevan i može se odrediti samo na temelju rezultata inspekcije svake pojedine građevine posebno. Najveći izazov je blokada lagano i brzo topivih tvari u vodi, koje su nakon sušenja ostale u vanjskim slojevima sustava toplinske izolacije i ne mogu se ukloniti iz njih. Ako blokada nije uspješna, tijekom obnavljanja bojenja te se tvari otapaju u nanošenju boja i temeljnih premaza na bazi vode te zbog migracije kroz nastali film boje ponovno formiraju mrlje, bez obzira na broj slojeva i stupanj neprozirnosti novonanesene boje.
Također ima smisla instalirati dodatnu toplinsku izolaciju na starije, manje izolirane zgrade, jer to značajno smanjuje troškove grijanja.
Sanacija fasadnih površina s ugrađenom izolacijom od ekspandiranog (EPS) ili ekstrudiranog (XPS) polistirena provodi se u sljedećim koracima:
- korak: Ako je moguće, uklonite prljavštinu s prljavih i natopljenih fasadnih površina toplom vodenom otopinom univerzalnih sredstava za čišćenje u kućanstvu (po potrebi trljajte mrlje mekom četkom), nakon čega očišćenu površinu isperite čistom vodom.
- korak: Fasadne površine potrebno je sušiti najmanje mjesec dana, jer sve daljnje sanacijske intervencije imaju smisla samo kada vlažnost zidnih površina padne ispod 5%.
- korak: Premazati fasadne površine razrijeđenim JUKOL temeljnim premazom (JUKOL temeljni premaz: voda = 1:1).
- korak: Obojite fasadne površine REVITALCOLOR mikroojačanom fasadnom bojom, dvoslojnom aplikacijom koja će se tonirati na bilo kojoj od brojnih JUMIX stanica za nijansiranje JUMIX u trgovinama bojama diljem Slovenije.
Sanacija na gore opisani način prikladna je samo pod uvjetom da je ugrađena ekspandirana (EPS) ili ekstrudirana (XPS) polistirenska izolacija.
Sanacija vlažnih zidnih površina
Vlaga je veliki problem koji se javlja i u starijim zgradama i u novogradnji zbog nepravilno postavljene hidroizolacije. Glavni izvori su tlo i atmosferska vlaga (kiša ili snijeg), kao i vlaga koja nastaje uslijed kondenzacije vodene pare. Trokomponentni sustav JUBOSAN WTA nudi funkcionalno i estetsko rješenje za probleme s vlagom. S JUBOSAN WTA sanitarnim sustavom kuća ili zgrada bit će dodatno zaštićena od vlage. Ovo je sveobuhvatan sustav od obloge temeljnog premaza, grube žbuke koja se suši, do završne fine žbuke. Opisani sustav omogućuje brže sušenje stalno vlažnih zidova koji su zahvaćeni utjecajem kapilarnog djelovanja. Jedinstveni sastav materijala omogućuje da se soli koje se probijaju kroz zidove počnu taložiti u samom sustavu i tako se ne pojavljuju (nanose) na površini zida. Sustav je pogodan za sanaciju vanjskih i unutarnjih zidova.