Savjeti dizajnerice interijera Fani Car
Bez energije ste? Umorni ste? Neraspoloženi?
Ako je zdravlje uredno, jeste li se osvrnuli po prostoru u kojem najčešće provodite svoje vrijeme?
Znate li da boje koje nas okružuju u interijeru imaju utjecaj na naše raspoloženje, energiju i ponašanje?
Objasniti ćemo u nastavku teksta kako boje igraju vitalnu ulogu u dizajnu interijera i kako mogu imati duboki psihološki utjecaj na pojedince te kako minimalnom intervencijom možemo transformirati prostor čineći ga poželjnim i stimulativnim.
Općenito o bojama
Kako bi uopće shvatili odakle krenuti i kakve boje unijeti unutar prostora, moramo znati i osnove i teorije o bojama. Boje dijelimo na primarne (bazne), sekundarne i tercijarne, te na tople i hladne te neutralne boje.
U paleti primarnih boja se nalaze žuta, plava i crvena. One su čiste i ne mogu se dobiti nikakvim miješanjima, ali njihovim miješanjem dolazimo do palete sekundarnih boja u kojima su zelena (miješanjem žute i plave), ljubičasta (miješanjem plave i crvene) i narančaste (miješanjem crvene i žute). Tercijarne se dobiju miješanjem primarne i sekundarne palete.
Tople boje su crvena, žuta i narančasta. Povezuju se sa energijom, uzbuđenjem i strašću. Crvena može izazvati jake emocije, žuta se povezuje sa srećom i živosti, dok narančasta označava toplinu i entuzijazam.
Hladni boje su plava, zelena i ljubičasta. Povezuju se sa osjećajem spokojnosti, opuštenosti i mira. Plava izaziva spokoj i povjerenje. Zelena predstavlja sklad te aspekt prirode unutar interijera, dok ljubičasta odaje luksuz i kreativnost.
Neutralne boje su bijela, siva, smeđa i crna. One su ključni dio svakog slaganja paleta boja jer donose ravnotežu ali i kontrast.
Boje u interijeru
Kada govorimo o bojama u interijeru, one nam najčešće služe za stvaranje vizualnog dojma, privlačenja pozornosti na određena područja ili izazivanje emocija. Kada se učinkovito koriste, kontrastne boje mogu dodati dubinu, dimenziju i energiju samom prostoru.
Na primjer, hrabra i svijetla boja može dodati energiju i uzbuđenje u sobu, dok nježnija i prigušenija boja može stvoriti osjećaj spokoja. Evo kako primijeniti boje kako bi osvježili naše životne i radne prostore.
Žutom bojom smo unijeli toplinu i dodatno pojačali učinak rasvjete unutar tamne kuhinje. Boja je nanesena direktno na zid i zaštićena prozirnim staklom u crnom okviru radi lakšeg održavanja.
Ako niste ljubitelj jarke žute boje kao što je ova, u JUB-ovoj paleti boja lako nađete svoj idealan ton.
Savjet više: bacite oko na njihove dekorative koje također možete izvesti u velikom izboru nijansi.
Kako dekorative izgledaju u primjeni u interijerima pokazati ćemo sljedećim primjerima dnevnih boravaka:
Crvena nijansa ovom dnevnom boravku daje energiju i toplinu koja nedostaje jer je dnevni boravak okrenut sjeverozapadu i nema direktnu sunčevu svjetlost. Dekorativnom tehnikom JUB-a, Spatolato, smo postigli izgled dubimne prirodnog kamena i lomljenih segmenata.
Savjet više: prostorije okrenute sjeveru kojima nedostaje sunčeve svjetlosti, preporučeno je bojati i ukrašavati toplim žutim ili crvenim nijansama.
Plavom bojom smo u ovom dnevnom boravku ublažili prejaku sunčevu svjetlost jer je cijeli boravak orijentiran na jug. Ovdje je korištena dekorativna tehnika Glamour. Od dvije vrste Glamoura: Chess, Pettinato , odabrali smo Pettinato.
Savjet više: prostorije okrenute jugu i jugozapadu koje su obasjane sunčevom svjetlošću mogu se boajti hladnijim zelenim ili plavim tonovima.
I za kraj
Uzimajući u obzir psihološke učinke različitih boja, može se stvoriti skladna i učinkovita shema boja koja nadopunjuje prostor i njegove stanare te ima dubok utjecaj na mentalno i emocionalno blagostanje njegovih stanara.
Ima li hrabrih među vama koji bi se odvažili obojiti životni prostor? JUB vam u tome može uvelike pomoći širokom paletom boja i dekorativnih tehnika. Odvažite se i bojama mijenjajte dom.