U nekim stanovima, unatoč općoj svijesti o problemu i pravilnom izvođenju građevinskih radova, i dalje se javlja plijesan, što snažno negativno utječe na kvalitetu življenja. Svojim djelovanjem plijesni mogu utjecati na zdravlje ljudi, estetiku samih onečišćenih površina i, u slučaju izraženijeg zarastanja, čak i na samu kvalitetu određenih materijala. Plijesan također utječe na mikroklimatske uvjete u prostorijama u kojima su jako obrasle.
Ako stan nema većih nedostataka u gradnji, toplinskoj ovojnici i hidroizolaciji, obično je potrebno samo malo truda da se riješite plijesni u stanu. Istodobno, dobro je znati što su plijesni, što im je potrebno da se pojave u stanu i koje je najprikladnije rješenje protiv plijesni.
Za svoj rast i razvoj plijesni je potreban izvor organskih hranjivih tvari, mineralnih hranjivih tvari, vode i odgovarajuća temperatura koja je usporediva sa sobnom temperaturom. Šire se zračnim strujanjem te na taj način prelaze udaljenosti. Kad čestica sleti na površinu koja pruža pogodne uvjete za njezin razvoj, klija i polako i uporno počinje se širiti po površini.

Osim utjecaja na kvalitetu zida ili njegov izgled, plijesni u sobi negativno utječu i na naše zdravlje i dobrobit. Kontakt s plijesni može se ostvariti izravnim kontaktom obraslih površina ili udisanjem čestica prisutnih u zraku. Među najčešćim simptomima uzrokovanim zidnom plijesni su alergijske reakcije koje osjećamo u nosu, očima i grlu, pa se ponekad ti simptomi pogrešno pripisuju prehladi. Osim spomenutih simptoma, moguće je i: vrućica, glavobolja, vrtoglavica, astma, dermatitis i bol slična artritisu…
Prisutnost tekuće vode
Prva pojava plijesni u stanu također se može shvatiti kao pokazatelj prisutnosti tekuće vode ili kondenzacije, jer otkriva mjesta na kojima je kondenzirana voda omogućila rast plijesni. Ove površine zahtijevaju dio naše pažnje, odnosno da prvo provjerite može li njihov izgled ukazivati na veću nepravilnost u konstrukciji (toplinski most, loša hidroizolacija, curenje vode itd.). Isključujući potonje, međutim, ima smisla odrediti mehanizam koji je doveo do kondenzacije. Imajući to na umu, možemo donijeti razumniju odluku o tome kako riješiti problem. U pravilu, to je ili:
- minimalni nedostaci u toplinskoj ovojnici i posljedična hladnija područja zida,
- neadekvatna cirkulacija zraka i posljedična kapilarna kondenzacija,
- Ili najočitiji razlog, a to je neizravno ili izravno opterećenje tekućom vodom (kupaonice, kuhinje …).


Rješenje za učinkovito uklanjanje plijesni
Rješenje za učinkovito uklanjanje plijesni iz stana možemo provesti u dvije faze, gdje u prvoj fazi “liječimo”, a zatim odabiremo i nanosimo prikladne materijale za površinu popravljenog zida, koji će ili spriječiti stvaranje same kondenzacije ili inhibirati rast plijesni. Uostalom, ostaje i mogućnost potpunog inertnog materijala za djelovanje bioloških čimbenika (kupaonske pločice, staklo ili inovativni sustav HYDROSOL Decor). Kao lijek preporuča se prvo očistiti vrućom/toplom vodom za površine prekrivene plijesni, a nakon sušenja dezinficirati proizvodom ALGICIDE Plus Spray koji se raspršivanjem nanosi izravno na zaražene površine, a za bolji učinak utrljava se nježnom četkom ili krpom. Također možemo preporučiti korištenje sustava JUBOLIN Thermo i JUPOL Thermo za rješavanje problema zbog manje izraženih toplinskih mostova ili neadekvatne cirkulacije zraka. To je sustav koji smanjuje prijenos topline iz zraka u zid, tako da molekule vode gube manje energije kada dođu u dodir s površinom, a samim tim i mogućnost kondenzacije.
U mnogim slučajevima ova vrsta rješenja je dovoljna, pogotovo ako je podržana prozračivanjem, ali nije nužno uspješno rješenje za svaku površinu. Kada ovo rješenje nije dovoljno, može se dodati biocidni proizvod JUBOCIDE Plus u boju samog Thermo sustava – JUPOL Thermo. Problemi s nedovoljnom cirkulacijom i posljedično oslabljenim sušenjem zidova također se mogu barem djelomično riješiti raznim uređajima za odvlaživanje, klima uređajima i rekuperatorima, ali u stanu mogu postojati određena kritična mjesta koja se takvim mjerama ne mogu otkloniti. To su uglavnom područja koja su obično skrivena od očiju, npr. površine iza ormarića, kreveta i drugog namještaja. Oni su ujedno i najproblematičniji sa stajališta stvaranja plijesni i utječu na naše zdravlje, jer su to relativno velike površine na kojima se zbog nepristupačnosti nakuplja više prašine, a potonji je izvor hranjivih sastojaka za plijesan. Osim toga, to su površine skrivene od očiju, zbog čega im ne posvećujemo toliko pažnje kao da se plijesan pojavljuje na vidljivim mjestima.
Najučinkovitije rješenje za “nepristupačne površine” je bojanje odgovarajućom zaštitnom bojom za zidove, kao što su JUPOL Citro ili bilo koja druga boja iz obitelji JUPOL, kojoj dodajemo biocidni proizvod JUBOCIDE Plus. Za još učinkovitiju zaštitu možemo koristiti i JUPOL Amikol. Budući da se biocidi s vremenom troše tijekom svog rada, možemo uzeti u obzir i činjenicu da broj nanošenja zaštitne boje (računajući samo one nanesene na zid bez plijesni) uvelike poboljšava dugovječnost zaštite.
Površine namijenjene za opterećenje vodom
Međutim, postoje i neka dobro poznata rješenja koja se ne mogu koristiti na svim površinama, naime za glatke, potpuno neupijajuće inertne površine, poput stakla, keramike i slično. Takva se rješenja obično koriste iznad kuhinjskih ploča i u prostorijama s većim opterećenjem vodom, kao što su kupaonice, saune, tuš kabine i slično.
To su površine na kojima se ne može spriječiti vlaženje zidnih površina, a time i prisutnost tekuće vode, ili su same površine namijenjene za tu svrhu. Budući da keramičko staklo i slični inertni premazi ne dopuštaju “potpunu slobodu” u pogledu izgleda, strukture, boje i drugih estetskih parametara koji su omogućeni na drugim zidnim površinama, a osim toga, bilo spojevi ili drugi oblici širenja između pojedinih elemenata obloge ostaju izložena mjesta, nudi se i alternativno rješenje. Riječ je o namjenskim vrstama reaktivnih premaza koji su kemijski i mehanički iznimno otporni te se stoga mogu koristiti čak i na mjestima gdje obično prevladava keramika. Primjerice, za oblaganje kupaonskih ili kuhinjskih radnih ploča možemo koristiti sustav HYDROSOL Decor, koji se sastoji od dekorativne mase HYDROSOL Decor Base, pogodne za dekorativnu obradu zidova, i/ili HYDROSOL Decor Floor, koji je uz dekorativnu obradu zidova prikladan i za podove. Kao završni sloj koristimo HYDROSOL Poliuretanski 2k poliuretanski (PU) lak koji dekorativno obrađenim površinama nudi potpunu zaštitu od vode i mehaničku čvrstoću, što omogućuje održavanje čišćenja čak i pri korištenju sredstava za čišćenje kao što su odmašćivači i sredstva za uklanjanje kamenca. Osim toga, potpuno zatvorena površina ne dopušta da se voda upije u zid, zbog čega se brže odvodi i suši. Bit 2k PU završne obrade je u visokom kemijskom umrežavanju, koje završnom sloju dodaje jedinstvena mehanička svojstva, zbog čega ništa ne prodire u njega, a prije svega važno je da je potpuno otporan na prodiranje micelija plijesni. Stoga je, slično keramičkim ili staklenim oblogama, u pravilu dovoljno spriječiti rast plijesni. Međutim, ako postoji situacija u kojoj su takve površine dulje vrijeme netaknute, površina se zaprlja i vlaga u prostoriji je povišena, tada dugoročno može doći i do rasta plijesni, što srećom nije problem. U slučaju plijesni na takvim površinama, jednostavno se obriše i očisti, nakon čega se površina potpuno obnavlja i ne treba daljnju obradu biocidnim proizvodima.