Kako bojama promijeniti dom

Boje imaju veći utjecaj na nas nego što mislimo. Već samim bojanjem zidova možemo u potpunosti promijeniti izgled prostorija, jer boje ga oživljavaju, daju mu energiju, popravljaju raspoloženje i stvaraju drugačiji ugođaj.

Pomoću boja možemo prividno povećati ili smanjiti prostor, pomaknuti ili približiti elemente, naglasiti namjenu prostora ili otkloniti prostorne nedostatke.

Kombinacijom boja te prirodnog i umjetnog svjetla postižemo različite osjećaje u prostoru, poput hladnoće i svježine, topline i udobnosti, lakoće i razigranosti ili pak svečanosti i elegancije.

Krug boja

Krug boja je apstraktna, sustavno uređena, dovršena kompozicija boja u kojoj su pojedine boje raspoređene prema svojoj spektralnoj vrijednosti. Sve boje kruga boja su u određenom međusobnom odnosu, gdje se pojavljuju kao primarne, sekundarne, tercijarne ili komplementarne.

Crvena, žuta i plava općenito su poznate kao primarne boje. Njihovi sekundari su zeleni, narančasti i ljubičasti. Tercijarne boje su zeleno-žuta, žuto-narančasta, narančasto-crvena, crveno-ljubičasta, ljubičasta ili plavo ljubičasta i plavozelena. Svaka sljedeća nijansa se dobiva miješanjem dvije susjedne nijanse.

Dimenzije boja

Boja ima tri dimenzije: nijansu, svjetlinu i zasićenost. Dodavanjem bijele, crne i sive iz osnovne nijanse boje mogu se dobiti bezbrojne nove nijanse.

Boje kojima dodamo crnu ili bijelu (odnosno posvijetlimo ih ili potamnimo) gube svoju čistoću ili zasićenost. Dodavanje neutralne sive najizravnije i najučinkovitije “prlja” određenu boju. Naravno, različite boje različito reagiraju na dodavanje sive, bijele ili crne. Žuta pomiješana s crnom postaje zelenkasta, crvena pomiješana s bijelom postaje ružičasta, ljubičasta pomiješana s bijelom postaje živahnija.

  1. TON BOJE: To su čiste boje koje se mijenjaju po obodu kruga boja i razlikuju se jedna od druge. Putuju od žute, narančaste, crvene itd.
  2. SVJETLINA: Dvije ili više boja mogu imati istu nijansu boje, ali različite razine svjetline. Ako nijansi boje dodate crnu ili bijelu, dobit ćete svjetliju ili tamniju nijansu.
  3. ZASIĆENOST: Intenzitet ili čistoća nijanse boje mijenja se ako se tonu boje doda siva. Kolokvijalno bismo rekli da je nijansa više “ubijena”, prešućena.

Kontrast između toplih i hladnih nijansi

Nijanse u krugu boja dijele se na tople i hladne. Hladne nijanse su plave, zelene, ljubičaste. Tople nijanse su žuta, crvena i narančasta.

Također svakoj boji možemo dodati podton dodavanjem bijele, crne i sive što utječe na svjetlinu i intenzitet nijanse.

Čiste spektralne boje rijetko se koriste u dizajnu interijera. Obično koristimo “prigušeno” sivu, osjenčanu crnu ili svjetlije bijele nijanse.

Tople i hladne nijanse stvaraju različite osjećaje u prostoriji

Tople nijanse

sunčano

blizu

uzbudljiv

teško

Hladne nijanse
sjenovitodalekoumirujući

vlažno

nebeski

 

Kako postići harmoniju boja u prostoriji

Da biste stvorili pravu harmoniju boja u svom domu, morate razumjeti koje se boje dobro kombiniraju i zašto. Kada govorimo o harmoniji boja, ocjenjujemo kombinirani učinak dviju ili više boja ili kombinacija boja.

Prema teoriji umjetnosti, boje se općenito mogu kombinirati na tri različita načina, ovisno o njihovom međusobnom odnosu u krugu boja. Imamo monotone, srodne i kontrastne sheme boja ili sklad.

Monotona ili monokromatska harmonija

U monotonim harmonijama za kombiniranje se koristi samo jedna boja, ali u više nijansi. Na taj način se poigravamo svjetlijim i tamnijim tonovima i na taj način stvaramo “raznolik” prostor.

Srodna ili analogna harmonija

U povezanim harmonijama kombiniramo boje koje su srodne ili koje leže jedna pored druge u kotaču boja, poput žute, narančaste i crvene.

Kontrastivna ili komplementarna harmonija

Kontrastne harmonije predstavljaju kombinacije boja koje leže jedna nasuprot drugoj na kotaču boja: crvena i zelena, žuta i ljubičasta, narančasta i plava itd.

blop

Povezani sadržaji