Kada se odlučujete za kombinaciju boja za svoj dom, osim zidova, morate uzeti u obzir i namještaj, podne obloge, dekoracije, zavjese, lampe i slično. Odlučimo li se za monokromatsku paletu boja, bez većih problema ćemo uskladiti sve navedene elemente.
Prvo biramo jednu osnovnu boju koja će dati esenciju dizajniranog prostora. Zatim dodamo još najmanje dvije nijanse koje dolaze iz istog tona boje. Dodajte boju koja će biti za nijansu svjetlija ili svjetlija od osnovne boje i jednu boju koja će biti tamnija ili dublja od te dvije
Budući da su sve nijanse bazirane na jednoj boji, lako ćemo stvoriti sklad u prostoriji. Monotonija jednobojnog prostora može se razbiti dodavanjem uzoraka i tekstura.
Iako je naglašavanje jedinstva jedna od prednosti monokromatske sheme boja, ponekad može djelovati previše jednostavno ili dosadno, osobito ako su komadi namještaja u vašem prostoru previše slični jedni drugima.
Kako bi se izbjegla prevelika monotonija i “sterilnost” prostorije, toplo je preporučljivo poigrati se teksturama i različitim uzorcima. Dodavanje različitih tekstura i uzoraka koji pripadaju istoj skupini boja je najlakši i često najjeftiniji način dodavanja vizualnog interesa sobi. Riječ je o jednostavnom načinu, primjerice, ukrasni jastučići i pletena vunena deka oživljavaju jednobojnu sofu, a drvene stolice i drveni dodaci oživljavaju bijelu kuhinju.
Također možemo koristiti različite materijale koji lijepo nadopunjuju monokromatski izgled prostorije.
U interijeru su dobrodošli različiti materijali: detalji od mesinga ili prirodnog drva, kristalne vaze, teksturirana tkanina, umjetno krzno ili kamen.

Uz monokromatsku shemu vrlo su dobrodošle i razne zidne dekorativne tehnike.
