Srodna ili analogna harmonija

Povezana shema boja uključuje tri boje koje se nalaze jedna pored druge na kotačiću boja. Dvije nijanse su primarne boje, a treća je njihova mješavina.

Balansiranje sve tri nijanse

Kako bismo stvorili osjećaj ravnoteže u prostoru koji opremamo, moramo uravnotežiti sve tri nijanse dodjeljujući im uloge i odnose.

Možemo primijeniti pravilo 60-30-10. Prvo odabiremo glavnu boju koja će dominirati sobom i drugu boju koja će je nadopuniti. Međutim, posljednja boja koristit će se samo za naglaske.

Kada se odlučujete za shemu boja s tri različite nijanse boja, može se dogoditi da će soba biti prezasićena. Stoga ne preporučujemo korištenje previše intenzivnih nijansi, već njihove suzdržanije verzije.

 

Dodavanjem neutralnih tonova osnovnim bojama može se osigurati prigušenija shema boja.
To se može učiniti dodavanjem:

  • bijela – sjena je posvijetljena;
  • crna – nijansa potamnjela;
  • siva – nijansa postaje manje intenzivna ili čista

 

Isti učinak postiže se dodavanjem neutralnih elemenata u sobu: bijeli zid, bijeli namještaj, crni tepih, siva tkanina i slično. Sve nam to pomaže uravnotežiti dizajn, dok se boje lijepo ističu i dodaju živost prostoru.

Sorodna ali analogna harmonija v prostoru
Kombinacija pastelnih tonova stvara topao i elegantan ambijent.
Sorodna ali analogna harmonija
Srodne puderaste i prljavo ružičaste nijanse vrlo su dobrodošle u modernim interijerima. U kombinaciji vrlo dobro djeluju u svim sobama našeg doma, čak i u dječjim sobama.
blop

Povezani sadržaji